سرخط خبرها
خانه / اخبار / واکنش علما و روحانیون اهل سنت و کردستان به حوادث تروریستی تهران

واکنش علما و روحانیون اهل سنت و کردستان به حوادث تروریستی تهران

 واکنش علما و روحانیون اهل سنت و کردستان به حوادث تروریستی تهران

پایگاه خبری-تحلیلی زریان؛ امامان جماعت شهرهای مناطق کردنشین و جمعی از علما و روحانیون اهل سنت استان کردستان حوادث تروریستی دیروز تهران را به شدت محکوم کردند و خواستار وحدت و همبستگی بیشتر ملت ایران برای مقابله با دشمنان شدند.
به گزارش زریان به نقل از کردپرس در پی حادثه و اقدام تروریستی دیروز تهران ( حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) و مجلس شورای اسلامی ) که توسط عناصر تروریست گروهک داعش صروت گرفت و ۱۷ هموطن به شهادت رسیدند و حدود ۵۰ نفر نیز زخمی و مصدوم شدند واکشن های مختلفی را در پی داشت و بیشتر کشورهای دنیا و همچنین مسلمانان و شخصیت های مختلفی آن را محکوم کردند.

علما و روحانیون اهل سنت کشور در پیامها و بیانیه های مختلفی این جتایت تروریستی را محکوم و خواستار وحدت و همبستگی بیشتر ملت ایران شدند که در این میان امامان جماعت شهرهای مختلف مناطق کردنشین و علما و روحانیون کردستان نیز پیامها و گفتگوها و بیانیه های به شدت این جنایت و حوادث را محکوم کردند و برخلاف تصور و هدف دشمنان این حوادث زمینه ای برای وحدت و همبستگی بیشتر اقوام و مردم کشور شد و بیشتر و جدی تر از نظام و ارزش های اسلامی و امنیت کشور دفاع و حمایت خواهند کرد که بخشی از این بیانیه ها و پیامها به شرح ذیل است:

این حوادث همبستگی مردم و اقوام ایران را بیشتر می کند

حاج ماموستا عبدالرحمن خدایی امام جمعه سنندج در گفتگو با خبرنگار کردپرس اظهار داشت: حادثه تروریستی دیروز تهران را که در حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی و مجلس شورای اسلامی رخ داد نه بنده به عنوان امام جمعه یک شهر بزرگ اهل سنت بلکه هر مسلمانی به شدت محکوم می کند چون در حقیقت این حرکت، اقدامی و جنایتی بود که در ماه مبارک رمضان اتفاق افتاد و دل همه مسلمانان را آزرد.

ماموستا خدایی افزود: بیشتر کشورهای دنیا و همه مسلمانان جهان به ویژه ملت بزرگ ایران اعم از روحانی و مسؤل و غیر مسؤل و همه اقشار این حادثه تروریستی را به شدت محکوم کرده و انشاالله بانیان آن به سزای اعمال خود خواهند رسید و به لطف خدا و تلاش نیروهای ایثارگر و مبارز و وحدت و همبستگی همه مسلمانان ریشه این تروریست ها از بین خواهد رفت.

وی با بیان اینکه مقام شامخ شهدای این حادثه را ارج نهاده، برایشان علو درجات از درگاه ایزد منان مسئلت داشته، برای بازماندگان این عزیزان صبر و سلامتی آرزو نموده و شفای عاجل مجروحین این حادثه را از خداوند متعال خواستاریم تصریح کرد: انشاالله همه مسلمانان و به ویژه ملت بزرگ ایران شاهد چنین حوادثی نباشند و سلامتی و امنیت که دستآورد بزرگ این نظام است بیشتر از گذشته به ثمر بنشیند که قطعاُ به همت همه نیروهای فداکار و دلسوز و تلاش مسؤلان و همراهی و همکاری بیشتر مردم این مهم بهتر از گذشته محقق خواهد شد و دیگر شاهد چنین فتنه و ترقه بازی های نخواهیم بود.

امام جمعه سنندج گفت: این حوادث سبب هوشیاری و به ویژه وحدت و همبستگی بیشتر مسلمانان دنیا به ویژه ملت بزرگ ایران خواهد شد و همه مسلمانان ایران اسلامی بیشتر از گذشته به اخوت و برادری و همچنین تلاش برای حفظ و ارتقاء ارزش های اسلامی و امنیت نقطه به نقطه میهن اسلامی اهمیت خواهند داد و دیگر اجازه چنین اقداماتی را به دشمنان نخواهند داد و انشاالله شاهد تکرار چنین حوادثی نخواهیم بود.

ماموستا خدایی در پایان اظهار داشت: اینگونه جنایات و حوادث تروریستی بر عزم نظام برای مقابله با تروریسم رخنه ای وارد نخواهد کرد و بر عزمش می‌افزاید و هیچ خللی هم در همبستگی مردم و اقوام کشور نخواهد داشت و مصصم تر از گذشته از نظام پشتیبانی و حمایت خواهند کرد.

عملیات های تروریستی و به شهادت رساندن هموطنان در امنیت پایدار کشور خللی وارد نمی شود

ماموستا قادر قادری امام جمعه پاوه گفت: اینجانب اقدامات تروریستی داعش را در حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی و مجلس شورای اسلامی به شدت محکوم می کنم

به گزارش کردپرس، حاج ماموستا ملا قادر قادری، ضمن اشاره به حوادث تروریستی در تهران گفت: شب گذشته در کنار بحث اخلاقی در مسجد قباء پاوه، نسبت به اوضاع منطقه و تسلط رسانه های مجازی بر جوانان و همچنین رشد فکر تندروی هشدار دادم و عرض کردم باید خیلی هشیار باشیم؛ که متأسفانه نتیجه بحث دیروز را امروز در حرم امام و مجلس شورای اسلامی دیدیم و شنیدیم.

ماموستا قادری با اظهار تأسف از حوادث تهران، افزود: اینجانب اقدامات تروریستی داعش را در حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی و مجلس شورای اسلامی به شدت محکوم می کنم و امیدوارم این حوادث سبب هشیاری همه و بخصوص مسئولان گردد تا ان شاء الله دیگر شاهد چنین جنایاتی نباشیم.

نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری با محکوم کردن اقدامات تروریستی تهران، در حرم مطهر امام خمینی (ره) و مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد: دشمنان همواره به دنبال بر هم زدن امنیت و آرامش کشور بوده اند و می خواهند با انجام عملیات های تروریستی و به شهادت رساندن هموطنان امنیت پایدار کشور را نا امن کنند.

ماموستا «فایق رستمی» اضافه کرد: این گروه های تروریسیتی به اهداف شوم خود نخواهند رسید و در نطفه خفه می شوند و در نهایت نابود خواهند شد.

نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری در ادامه عنوان کرد: اسلام دین انسان دوستی و نوع دوستی و مهربانی است در دین اسلام حتی ترحم نسبت به حیوانات نیز وجود دارد خدای رحمان این اقدامات را خاصه در ماه مبارک رمضان حرام کرده است.

ماموستا رستمی در ادامه تصریح کرد: مسلمانان در سراسر جهان باید متحد باشند و دست هایی را که تفرقه افکنی می کنند را بشناسند.

وی با محکوم کردن اقدامات تروریستی داعش عنوان کرد: کسانی به نام داعش و به نام اسلام این اقدامات غیر اسلامی را انجام می دهد. این گروه تابع هیچ دین و مذهبی نیستند و زیر پرچم محمد رسول الله در حال ریختن خون مسلمانان هستند و باید مسلمانان همیشه بیدار و آگاه و متحد باشند.

ایران و مذاهب اسلامی چه تشیع و چه اهل تسنن قربانی تروریسم بوده اند

عضو مجمع علمای جهان اسلام با محکوم کردن عملیات تروریستی روز چهارشنبه در تهران، گفت: ترور و تروریسم اقدامی غیرانسانی و غیراسلامی است و توسط هر فرد و گروه و در هر جایی انجام بگیرد، ما آن را محکوم و ضد بشریت می دانیم

دکتر عابد نقیبی بابیان اینکه ایران و مذاهب اسلامی چه تشیع و چه اهل تسنن قربانی تروریسم بوده اند، گفت: اقدامات داعش و القاعده سبب مخدوش کردن چهره دین و اسلام شده و در راستای اهداف دشمنان اسلام است.

این روحانی اهل سنت گفت: حادثه تروریستی تهران با سفر اخیر رئیس جمهور آمریکا به کشور حامی و تروریست پرور عربستان در ارتباط بوده و با هماهنگی این کشورها و اسرائیل باهدف ایجاد اختلافات مذهبی و کشتار بیرحمانه انسان ها صورت گرفته است.

وی در بخش دیگری با بیان شکست های اخیر داعش در موصل و سوریه، گفت: عربستان و امریکا برای تأمین امنیت اسرائیل دنبال ایجاد ناامنی در کشورهای مستقل هستند که به نتیجه نخواهد رسید.

نقیبی خاطرنشان ساخت: علمای سنی و شیعه یک پیکره با این اقدامات تروریستی مخالف ‌اند و اگر لازم باشد در صف مقدم مقابله با جریانات تروریستی قرار می گیریم و باید جریانات اجتماعی این اقدامات را محکوم و ریشه های فکری آن را بخشکانند.

ماموستا حسامی: هیچ کس و جریانی به نام اسلام نمی تواند امنیت کشوری را به خطر بیاندازد.

ماموستا حسامی امام جمعه سابق سنندج ضمن محکوم کردن اقدامات تروریستی تهران عنوان کرد: اسلام؛ دین صلح و آشتی است و هیچ کس و جریانی به نام اسلام نمی تواند امنیت کشوری را به خطر بیاندازد.

«سید صلاح حسامی» در گفت وگو با کردپرس؛ اظهار کرد: حادثه تروریستی روز چهارشنبه سبب تاسف و تالم همه انسان های آزاده در جهان شد حادثه ای که در آن تعدادی از هموطنان به درجه شهادت نائل آمدند.

وی ضمن ابراز همدردی با حادثه دیدگان و خانواده های آنها؛ عنوان کرد: ما این جنایات تروریستی را محکوم می کنیم.

امام جمعه سابق سنندج در ادامه با توصیه به شهروندان ادامه داد: ملت ایران با حفظ اتحاد و همبستگی می توانند همانند گذشته نقشه های دشمنان را نقش بر آب کنند و باید برای حفظ امنیت کشور بیش از پیش تلاش شود.

امام جمعه اسبق مریوان ضمن محکومیت شدید حملات تروریستی تهران عنوان کرد: ملت همیشه هوشیار و آگاه ضمن انزجار از این حملات تروریستی اخوت و وحدت را میان تمام مذاهب و اقوام حفظ خواهند کرد و دشمنان کور دل ایران نا کام و رو سیاه خواهند ماند.

حاج ماموستا «محمد ابراهیمی» در گفت وگو با کردپرس؛ بر همه مسلمانان واضح است دین مبین اسلام دینی سراسر رحمت و مهربانی برای تمام مخلوقات خدا بر زمین بوده و خداوند خطاب به پیامبر اکرم (ص) فرموده: و ما ارسلناک الا رحمه للعالمین؛ و صدها آیه و حدیث در باره وجود داشته و سیره و سنن امامان اهل سنت همان رحمت و مهربانی بوده و در هیچکدام از ادیان آسمانی کشتن انسانها به صورت غافلگیرانه (ترور) وجود ندارد ملا شیخ محمد ابراهیمی اضافه کرد: اقدامات تروریستی قطعا یکی از جلوه های کج فهمی از دین است که عده ای جاهل به آن رو آورده اند،

خاطر نشان کرد: دشمنان اسلام می خواهند به نام اسلام به وحدت و یکپارچگی با حربه ترور لطمه زده و باعث بد نامی اسلام شوند اما در ایران که همچون گذشته جزیره ثبات و امنیت بوده و خواهد ماند ملت همیشه هوشیار و آگاه ضمن انزجار از این حملات تروریستی اخوت و وحدت را میان تمام مذاهب و قوم ها حفظ خواهند و دشمنان کور دل ایران نا کام و رو سیاه خواهند ماند

اقدام تروریستی تهران چیزی نبود که بتواند هراس در دل ملت ایران اسلامی ایجاد کند

ماموستا ملاقادر سهرابی امام جمعه مهاباد گفت: اقدام تروریستی در شهر تهران چیزی نبود که بتواند هراس در دل ملت ایران اسلامی ایجاد کند.

ماموستا ملاقادر سهرابی در گفت وگو با خبرنگار کردپرس، ضمن محکومیت عملیات تروریستی دیروز در تهران گفت: دشمن از هر فرصتی برای رخنه در نظام و ملت اسلامی اقدام خواهد کرد.

سهرابی افزود: با وجود تمامی تلاش‌های دشمنان نظام اسلامی اقدام تروریستی دیروز در شهر تهران چیزی نبود که بتواند هراس در دل ملت ایران اسلامی ایجاد کند.

وی تاکید کرد: این عملیات همچنان که مقام معظم رهبری فرمودند طرقه بازی بیش نبود ‌و امیدواریم به زودی دست عوامل تروریستی از خاک ایران اسلامی قلع و قمع شود.

امام جمعه شهرستان گفت: عملیات تروریستی در هر نقطه جهان باشد محکوم است و این حادثه را به مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) و ملت شریف ایران و خانواده های معظم شهدا، تسلیت عرض می کنم از خداوند منان برای بازماندگان این عملیات تروریستی صبر و بردباری را خواستارم.

سهرابی در پایان اظهار داشت: ضمن تقدیر و تشکر بی پایان از نیروهای امنیتی ونظامی جهت حفظ و پاسداشت جان مردم و حراست از نظام اسلامی تلاش این عزیزان را ارج می گذارم.

وحدت بزرگترین نعمت و تضمین‌کننده امنیت است

 ماموستا عبدالسلام محمدی امام جمعه اهل سنت بیجار هم در گفتگو با خبرنگاران ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی تهران و عرض تسلیت به خانواده‌های شهدای این حادثه ناگوار، اظهار داشت: حوادث اخیر نشان داد که ایران اسلامی با عزت و قدرت تمام در مقابل متجاوزان ایستاده و دشمن توان هیچ مقابله‌ای در برابر این ایستادگی را نداشته و نخواهد داشت.

محمدی با بیان اینکه وحدت بزرگترین نعمت و تضمین‌کننده امنیت است، گفت: ایران اسلامی همچون تمامی ادوار با اتحاد و یکپارچگی در مقابل تمام ناملایمتی‌ها ایستاده و اجازه تعدی و دست‌درازی دشمنان به خاک پاک میهن اسلامی را نخواهد داد.

وی ادامه داد: کسانیکه به مدافعین حرم انتقاد می‌کردند امروز متوجه شدند که امنیت ما را جوانانی تامین می‌کنند که در ایام داغ انتخابات عده‌ای سایه‌نشین از آنها و حضور آنها در میدان نبرد خرده می‌گرفتند.

امام جمعه اهل سنت بیجار گفت: حادثه تروریستی اخیر تهران مظلومیت ملت ایران و شهروندان ایرانی را در پی داشت که در طول تاریخ انقلاب اسلامی قربانی ترور از طرف آیادی کفر و استکبار جهانی بوده‌اند.

محمدی بیان کرد: ملت غیور و عزتمند ایران اسلامی در مسیر عزت خود هیچگاه توقف نخواهند کرد و به هیچ یک از دشمنان ایران اسلامی اجازه چنین کاری را نیز نخواهند داد.

همچنین شامگاه دیروز چهارشنبه جمعی از علما و روحانیون اهل سنت کردستانی با آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در این استان دیدار و گفتگو کردند و این حادثه تروریستی را به شدت محکوم کردند و خواستار برخورد قاطع با مسببن این واقع تلخ در کشور شدند.

آنها در سخنان خود با اشاره به اینکه این گونه حرکت ها ضد اسلام و مسلمین و اهل تسنن هیچگاه جوای خون ریزی و برادر کشی نیست و به همین دلیل این حرکت از جانب ما محکوم است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *