سرخط خبرها
خانه / اخبار / قدرت اسلام در اتحاد است

قدرت اسلام در اتحاد است

ماموستا دکتر عابد نقیبی از علمای اهل سنت و عضو مجمع علمای جهان اسلام و مسوول مرکز بزرگ اسلامی شهرستان سقز می‌گوید؛ اگرچه تقریب مذاهب از دارالتقریب مصر و با همت شیخ شلتوت و آیت‌الله‌العظمی بروجردی با هدف وحدت برای نجات فلسطین جوانه زد اما امروزه جمهوری اسلامی ایران آن نهال را با فتوای مقام […]

ماموستا دکتر عابد نقیبی از علمای اهل سنت و عضو مجمع علمای جهان اسلام و مسوول مرکز بزرگ اسلامی شهرستان سقز می‌گوید؛ اگرچه تقریب مذاهب از دارالتقریب مصر و با همت شیخ شلتوت و آیت‌الله‌العظمی بروجردی با هدف وحدت برای نجات فلسطین جوانه زد اما امروزه جمهوری اسلامی ایران آن نهال را با فتوای مقام معظم رهبری در حفظ حرمت مقدسات اهل سنت و اتمام حجت با همه افرادی که می خواهندهیزم جنگی باشند که دشمن می‌خواهد در خانه برپا کند با وحدت بین مسلمان به یک درخت تنومند تبدیل کرده است. وی ثمره سال‌ها تحقیق خود را دریک جمله خلاصه می‌کند: ”تفرقه کار صهیونیست هاست”
*یکی از راههای حفظ وحدت اسلام هم افزایی علمای شیعه و سنی است ، نخبگان و علمای مسلمان چه وظیفه‌ای برای رسیدن به این اهداف بر عهده دارند؟
جهان اسلام از زمان شکل گیری جریان‌های سلفی دچاراختلافات فکری شده است، تفکر سلفی و پدیده داعش که داعیه‌دار بازگشت به خلافت اسلامی است، خود را منتسب به اهل سنت می‌داند درحالی که وقتی خط فکر آنها را بازخوانی می‌کنیم هیچ یک از این جریان‌های تندرو ربطی به اسلام و اهل سنت ندارند و مذاهب اسلامی اجازه قتل عام کودکان و زنان را نمی‌دهند. در بررسی سیره پیامبر اکرم (ص) مشاهده می‌کنیم آن حضرت دستور می‌داد در جنگ‌ها به زنان، کودکان، پیرمردان، معابد و کلیساها کاری نداشته باشند با وجود چنین جریان‌های معاندی وظیفه نخبگان و علمای مسلمان مشخص می‌شود.از هر عملی که بین امت اسلامی ایجاد تفرقه افکنی می‌کند باید اجتناب کنیم. وظیفه نخبگان و علمای مسلمان این است که از مشترکات امت اسلامی بگویند و اگر اختلافی هم هست باید به صورت مباحثه علمی و کرسی آزاداندیشی بین علمای شیعه و سنی حل و فصل شود. اگر مجموعه اختلافات و مشترکات بین مذاهب اسلامی را بررسی کنیم کلا دو درصد اختلاف حتی در مباحث اعتقادی هم وجود ندارد. به عقیده من نباید مباحث اختلافی را به کف جامعه بکشانیم تا افرادی که اطلاعات دینی اندک و ناقصی دارند احساساتی شده و به جان یکدیگر بیفتند؛ بنابراین قدرت اسلام در اتحاد ما می‌باشد.
* شبکه‌های ماهواره و اینترنت باعث شده اختلافات جزئی مسلمانان به مسئله‌ای حاد تبدیل شود. نظر شما در این رابطه چیست؟
واقعیت امر این است که شبکه‌های ماهواره‌ای مذهب علیه مذهب برای رسیدن به همین اهداف تاسیس شده‌اند. برخی از علما آگاهانه یا نااگاهانه در این شبکه‌ها حاضر شده و به دیگر مذاهب توهین می‌کنند در حالی این گونه رفتارها خلاف نص صریح قرآن کریم است. خداوند در قرآن همه ما را به وحدت فرا می‌خواند و هدف وحدت نیز تشکیل امت واحده است. نظام جمهوری اسلامی چراغ وحدت اسلامی را روشن کرده و برای تقریب مذاهب پیشگام امت پیامبر شده اما متاسفانه برخی از منبرهای شیعه یا سنی با یک حرف توهین آمیز در سخنرانی‌های خود آتش نفاق را روشن می‌کنند و تخم کینه را در دل‌ها می‌کارند که به سادگی جبران نخواهد شد. کافر دانستن مسلمانان از هر مذهبی که باشند، توسط افراد لندن‌نشین جز برای ایجاد فتنه و تفرقه در امت پیامبر نیست. برای رفع این فتنه، باید به سیره نبوی و بزرگان دین عمل کنیم. حضرت علی (ع)ن مونه بارز وحدت است. آن حضرت با وجود اختلافاتی که با خلیفه سوم داشت اما پسران خود را برای دفاع از او فرستاد. اگر سیره وحدت آفرین امام علی و اهل بیت سرمشق همه مسلمانان باشد مشکلات امت اسلامی حل می‌شود. سیره امام حسین(ع) نمونه دیگری از اهمیت وحدت است. وقتی کوفیان با تهدید یزید به امام حسین خیانت کردند، آن حضرت خطاب به کوفیان فرمود: مگر من سید جوانان اهل بهشت و محبوب قلب نبی اکرم نیستم؟ امام حتی خواست راه را باز کنند تا بروند. وقتی که سپاه یزید مانع او و کاروانیان شدند، حتی آب را بر روی خاندان رسول الله بستند اینجا بود که نهضت عاشورا اتفاق افتاد؛ یعنی امام حسین (ع) تا جایی که امکان داشت می‌خواست مانع جنگ و خونریزی شود اما کسی که هدف جنگ داشت یزید بود. آنچه امروز داعش در عراق و سوریه با مردم مظلوم انجام می‌دهد، کمتر از ظلمی نیست که سپاه یزید مرتکب شد. برای جلوگیری از تکرار تاریخ باید همه علمای مسلمانان با هم متحد شوند تا جلوی این جنایات گرفته شود. سوال مهمی که پیش می‌آید این است: آیا تا به امروز دیده‌اید داعش یک کافر را سر ببرد؟ تئوری داعش این است که کفر یا بعید است یا قریب. آنها اشخاصی مانند من را که یک شخصیت تقریبی هستیم دارای کفر قریب می‌دانند و می‌گویند این کفر برای اسلام خطرناکتر است پس حکم قتل امثال ما را صادر می‌کنند.
* داعش در اوائل خود را منتسب به اهل سنت معرفی کرد اما بعد از مدتی شاهد به شهادت رساندن علمای اهل سنت توسط این فرقه بودیم. چه جریانی در پشت پرده گروه های تکفیری و داعش حضور دارند؟
داعشی ۷۶ نفر از علمای صاحب نام اهل سنت را تا امروز ترور کرده است. در سوریه شیخ محمدرمضان البوطی از نویسندگان اهل سنت که بیش از ۱۰۰ اثر علمی نوشته به دست داعش به شهادت رسید. زمانی که ابوبکر البغدادی ادعای خلافت کرد شهید رمضان البوطی در باره صفات خلیفه سخنرانی کرد و او را به چالش کشید. همین سخنرانی باعث عصبانیت البغدادی شد و دستور داد او را به شهادت برسانند. این نشان دهنده آن است که منطق، ایمان، عقل و بصیرت در گروه‌های تکفیری و داعش بطور کامل بایگانی شده است. به نظر من داعش نمادی از کفر است؛ زیرا قتل عام مسلمانان را پذیرفته و حتی کسی که این جماعت را مسلمان بداند کافر است. کسی که انسان‌ها را آتش می‌زند چه بهره‌ای از انسانیت و اسلام برده است؟ برای شکل‌گیری چنین گروه خطرناکی باید قطعاً دست‌هایی پشت پرده وجود داشته باشد و معتقدم سازمان‌های جاسوسی آمریکا و اسرائیل پشت پرده و نقش اصلی در شکل‌گیری داعش و حضور آنها را برعهده دارند. برای روشن شدن این موضوع یک تحلیل تاریخی از انقلاب اسلامی را بازگو می‌کنم: یکی از مهمترین اقدامات امام خمینی (ر‌ه) پس از بازگشت به ایران تعیین هفته وحدت و جمع کردن همه امت اسلام ذیل نام رسول اکرم (ص) بود. این حرکت امام، بسیاری از فتنه‌ها را در نطفه خفه کرد. اما از آن طرف می‌بینیم دشمن هم بیکار ننشست و هر روز از گوشه و کنار افرادی با تفکرات تکفیری و سلفی مانند قارچ از زمین بیرون آمدند و آرامش امت اسلامی را به هم زدند. روزی اسامه بن‌لادن سر برآورد و زخمی بر پیکره اسلام شد. واقعاً اسامه بن‌لادن کیست؟ او نه در حوزه‌های علمیه اهل سنت درس خوانده و نه استاد بوده است. بن لادن یک مهندس برق، بیشتر نبود. امروز هم که پرچم تندروی به دست البغدادی افتاده است، باید دید ریشه پیدایش این جریان تندرو کجاست؟ زمانی که شوروی به افغانستان حمله کرد، گروه‌های مبارزی برای نجات این کشور به وجود آمدند. آمریکا از وضعیت موجود نهایت سوءاستفاده را کرد. هنگامی که افرادی مانند شهید احمد شاه مسعود و برهان‌الدین ربانی در حال تلاش برای افغانستان بودند، گروه‌هایی در مدارس خاصی در پاکستان تعلیم دیدند تا بعدها با تفکرات تندرو، هم مانع توسعه تفکرات انقلاب اسلامی و امام خمینی شوند و هم ایده وحدت ایشان را خدشه دار کنند. اما با گذشت زمان و با وجود اینکه تیر آنها به سنگ خورد و مسئله بیداری اسلامی پیش آمد، جریان‌های دست‌پرورده غرب بیکار ننشستند و مدلی تقلبی از اسلام درست کردند تا به مردم دنیا بگویند اسلام این است. تکرار شکل گیری پدیده‌های تکفیری برای همین است تا چهره واقعی اسلام را از دید جهانیان محو کنند همه علمای اسلام می‌دانند که این جریان‌ها ساخته و پرداخته غرب است و کسانی فریب می‌خورند که اطلاعات درستی از مبانی فکری دینی ندارند. در تحقیقاتی که انجام دادم مشخص شد اکثر کسانی که فریب داعش را خورده‌اند تحصیلات فنی مهندسی دارند و اصلاً علوم انسانی و دینی نخوانده‌اند؛ چون کسی‌که علوم انسانی خوانده باشد، مسائل فکری را سریع‌تر تحلیل می‌کند اما کسی‌که علوم فنی خوانده عملیاتی است و راحت‌تر اقدام می‌کند. این مسئله نشان دهنده این است که آنها کاملاً برنامه‌ریزی شده اقدام می‌کنند.
* دو جریان تندرو در شیعه و سنی وجود دارد که با وحدت مخالف هستند، به عنوان یک عالم سنی مذهب، چه راهکار عملی‌ای برای دفع خطر تفرقه در بین امت پیامبر پیشنهاد می‌کنید؟
فتوای اخیر مقام معظم رهبری در حفظ حرمت همسران پیامبر اکرم (ص) و صحابه و مزدور دانستن کسانی که در مسیر توهین به مقدسات اهل سنت قرار گرفته‌اند، نشان دهنده توجه ایشان به وحدت مسلمین جهان است. رهبر معظم انقلاب با وجود مشغله‌های مختلف و فراوانی که دارند باز هم پیشگام وحدتند، در گذشته هم علمای تقریبی مانند مرحوم شیخ محمود شلتوت و اقبال لاهوری برای وحدت مسلمانان بسیار زحمت کشیدند ؛”اهل حق را حجت و دعوا یکیست/ خیمه های ما جدا، دلها یکیست”. در حقیقت در این مقطع حساس، فتوای رهبر معظم انقلاب راهگشا بوده و تاثیر زیادی بر علمای شیعه و سنی گذاشته است. کسانی که به این فتوای رهبری عمل نمی‌کنند ضد اسلام و وحدت اسلامی می‌باشند و در راستای منافع دشمنان اسلام گام بر می‌دارند و پیاده نظام استکبار جهانی هستند. فرقه شیرازی‌ها چند شبکه ماهواره دارند و از همان طریق به مقدسات اهل سنت توهین می‌کنند که خلاف فتوای مقام معظم رهبری است؛ یا در مراسم عاشورا قمه‌زنی انجام می‌دهند که به فتوای رهبری، وهن اسلام و حرام است. اینها کاملا مشخص است که از چه کسی دستور می‌گیرند. در یکی از این شبکه‌ها می‌گویند یقین داریم که ملکه الیزابت از اهل سنت است! همین جمله کافی است تا انگلیسی بودن این جریان برای همه روشن شود.
مصادره اهل بیت فقط از جریان اصیل شیعه رخ نمی‌دهد؛ ما هم محب اهل بیت پیامبر اکرم (ص) هستیم و این صحیح نیست که خاندان نبوت را از آن تفکر خود بدانند، همچنانکه در مصر با زیارتگاه‌های اهل بیت با احترام برخورد می‌شود. در شهرهای کردستان خانواده‌های معدودی شیعه مذهب هستند اما با این حال حسینیه داشته‌اند و تا به امروز حسینیه آنها محفوظ است. در نامگذاری افراد نیز این ارادت دیده می‌شود مانند: حسین، حسن، علی، رضا، زهرا و… حتی بسیاری از روستاها به اسم ائمه اهل بیت نامگذاری شده است و نشانه ارادت عملی اهل سنت به اهل بیت است. کسانی که اهانت می‌کنند در دین بدعت می‌گذارند اما کاش به جای این بدعت‌گذازی به واجبات الهی توجه کرده که هیچ واجبی بالاتر از حفظ وحدت بین مسلمانان نیست. به نظر من بعنوان یک عالم اهل سنت مقامات جمهوری اسلامی برای جلوگیری از فتنه مذهبی در کشور باید با اخطار یا اقدام عملی جلوی فتنه انگیزان را بگیرند. برنامه نهایی استکبار و صهیونیسم راه انداختن جنگ مذهبی در بین امت اسلامی است. اهانت و اقدامات افراط گرایانه از سوی هر فرقه‌ای که باشد، هیزم ریختن در تنوری است که دشمنان اسلام می‌خواهند روشن کنند.

گفتگو از آراس قربانی پور

یک دیدگاه

  1. سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *