سرخط خبرها
خانه / اخبار / سی‌ و یکمین کنفرانس بین‎المللی وحدت اسلامی با صدور بیانیه پایانی به کار خود پایان داد

سی‌ و یکمین کنفرانس بین‎المللی وحدت اسلامی با صدور بیانیه پایانی به کار خود پایان داد

سی‌ و یکمین کنفرانس بین‎المللی وحدت اسلامی با صدور بیانیه پایانی به کار خود پایان داد

سی‌ و یکمین کنفرانس بین‎المللی وحدت اسلامی با صدور بیانیه پایانی به کار خود پایان داد
مراسم افتتاحیه کنفرانس امسال با سخنرانی مهم رئیس جمهور جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر روحانی آغاز گردید و سپس دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی آیت الله اراکی طی سخنانی، به مهمانان محترم خوش‌آمد گفته و حضورشان را ارج نهاده‌اند. پس از آن شاهد سخنرانی شخصیت‌های برجسته‌ای بودیم که طی ۴ نشست عمومی از روز اول تا سوم کنفرانس ارائه گردیده است. همچنین در طول این کنفرانس ۸ کمیسیون تخصصی برگزار گردیده است که شرکت کنندگان در این کمیسیون‌ها نظرات خود را در رابطه با عنوان کنفرانس امسال و ابعاد مختلف آن ارائه داده‌اند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از خبرگزاري تسنيم، در آئین اختتامیه سی و یکمین کنفرانس بینالمللی وحدت اسلامی بیانیه‌ای به‌شرح زیر قرائت شد:

الحمد لله رب العالمین والصلاة و السلام علی رسول الله و على آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین و من اهتدى بهما إلى یوم الدین.

به‌حول و قوه الهی سی و یکمین کنفرانس وحدت اسلامی با عنوان وحدت و الزامات تمدن نوین اسلامی در روزهای ۱۴ تا ۱۶ آذرماه ۱۳۹۶ شمسی مصادف با ۱۶ تا ۱۸ ربیع الاول ۱۴۳۹ قمری با حضور علما، اندیشمندان، محققان و فعالان عرصه رسانه از ۶۳ کشور آسیایی، آفریقایی و اروپایی در تهران برگزار گردید.

مراسم افتتاحیه کنفرانس امسال با سخنرانی مهم رئیس جمهور جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر روحانی آغاز گردید و سپس دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی آیت الله اراکی طی سخنانی، به مهمانان محترم خوش‌آمد گفته و حضورشان را ارج نهاده‌اند. پس از آن شاهد سخنرانی شخصیت‌های برجسته‌ای بودیم که طی ۴ نشست عمومی از روز اول تا سوم کنفرانس ارائه گردیده است. همچنین در طول این کنفرانس ۸ کمیسیون تخصصی برگزار گردیده است که شرکت کنندگان در این کمیسیون‌ها نظرات خود را در رابطه با عنوان کنفرانس امسال و ابعاد مختلف آن ارائه داده‌اند.

در روز دوم کنفرانس، مهمانان محترم موفق به دیدار رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای مد ظله العالی شده‌اند و از بیانات و رهنمودهای ارزشمند ایشان در خصوص مسائل جهان اسلام بهره‌مند شدند. بحث و گفتگو و تبادل نظراتی که میان علمای حاضر در کنفرانس امسال، طی جلسات متعددی صورت گرفت؛ نتایج ذیل را در بر داشت:

۱ ــ شرکت‌کنندگان در کنفرانس با اشاره به توانایی جهان اسلام جهت احیای تمدن اسلامی متناسب با مقتضیات زمان بر این نکته تأکید کردند که تمدن نوین اسلامی توانایی ارائه طرحی را دارد که بشریت را از درد و رنج‌های کنونی‌اش نجات بخشد.

۲ ــ شرکت‌کنندگان در کنفرانس بر ضرورت رویارویی با سیاست جدید آمریکا برای یهودی‌سازی قدس شریف و تسلط بر مقدسات مسلمانان تأکید کرده و ضمن محکومیت شدید این اقدام بر فراگیر شدن این رویارویی توافق کرده‌اند بر این اساس جهان اسلام نیازمند انتفاضه فلسطینی جدیدی است که همه کشورهای خواهان آزادی و حقوق بشر و نیز همه قدرت‌های سیاسی و غیره از آن پشتیبانی کنند.

۳ ــ برپایی تمدن اسلامی به‌معنای احیای امت است. احیایی که فرزندان این امت را همچون اعضای یک پیکر به یکدیگر مرتبط می‌سازد که «چو عضوی به‌درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار» و این همان معنای حقیقی وحدت اسلامی است.

۴ ــ احیای تمدن در گروی احیای فرهنگ است و مهمترین رکن احیای فرهنگ پیوند خوردن با بالاترین ارزش‌ها یعنی ذات مقدس پروردگار و نیز کاشتن بذر عزت و اعتماد به نفس در امت و به‌ویژه نسل جوان است.

۵ ــ احیای فرهنگ می‌تواند جوانان امت را از افتادن در دام گروه‌های تندرو و تکفیری حفظ نموده و آنها را از گرداب رذیلت و هوای نفس که دشمنان امت به ترویج آن کمر همت بسته‌اند، دور نماید.

۶ ــ از دیدگاه علما و اندیشمندان شرکت‌کننده در کنفرانس، اولین گام در مسیر برپایی تمدن نوین اسلامی، ایمان و نشر فضائل اخلاقی و نهادینه کردن ارزش‌های اسلامی از جمله عدالت و برابری و امر به معروف و نهی از منکر است چرا که برپایی تمدن نوین اسلامی با موعظه و نصیحت تنها ممکن نیست بلکه نیازمند تلاش جدی و ارائه اسوه حسنه است.

۷ ــ از جمله موانعی که در برابر خیزش تمدنی مسلمانان قرار دارد جعل رژیم صهیونیستی و القای آن به‌عنوان یک واقعیت و نیرویی شکست‌ناپذیر است که تنها راه رویارویی با این غده سرطانی ایستادن بر قله پیروزیهای جبهه مقاومت و تداوم آن با تأکید بر حتمی بودن نابودی اسرائیل است.

۸ ــ از دیگر چالش‌ها در برابر خیزش تمدنی جهان تهاجم فرهنگی توسط کشورهای سلطه‌جو می‌باشد. تنها راه رویارویی با آن، ارائه فرهنگ اسلامی اصیل است که با سلاح حکمت و موعظه حسنه، نوگرایی و سنت را در هم می‌آمیزد.

۹ ــ یکی از سلاح‌هایی که کشورهای سلطه‌طلب غربی برای چیره شدن بر جهان اسلام به‌کار گرفته‌اند برانگیختن طوفان شهوات، بین مسلمانان و به‌ویژه جوانان از طریق وسایل ارتباطی و نیز شبکه‌های ماهواره‌ای است که راه مقابله با این چالش را باید در نشست‌های علمی که با حضور روانشناسان، جامعه‌شناسان، اندیشمندان و هنرمندان برگزار می‌گردد، جست‌وجو کرد.

۱۰ ــ رسانه دشمن همواره می‌کوشد تا بذر ذلت و سرخوردگی را در جوامع اسلامی پاشیده و در آنها احساس شکست روحی ایجاد نماید که راه مقابله با آن همسو کردن تلاش‌های رسانه‌های حق‌جو، کمک گرفتن از روشهای علمی و تربیتی، دانشگاهها و حوزه‌های علمیه همه فعالان فرهنگی با هدف بازگرداندن احساس عزت و کرامت به جوامع اسلامی است، از این رو از تأسیس و فعالیت اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های جهان اسلام تقدیر و تشکر به‌عمل می‌آید.

۱۱ ــ تمدن نوین اسلامی قادر است آثار منفی‌ای را که تمدن مادی‌گرای غرب برای بشریت به‌ارث گذاشته است محو نماید چرا که تمدن نوین اسلامی بر پایه احترام به کرامت انسان استوار است در حالی که تمدن غربی عزت میلیونها انسان را برای تأمین منافع خود زیر پا می‌گذارد.

۱۲ ــ زعامت جبهه «تلاش برای به‌ذلت کشاندن مسلمانان» در دست آمریکا و صهیونیسم است و هیاهویی که امروز برای یهودی‌سازی قدس و تهدید مسجد الاقصی برپا شده است همه در راستای همین تلاشها قرار دارد و راه رویارویی با آن اتحاد و یک‌صدا شدن مسلمانان جهت ایستادگی در برابر این دسیسه جدید است.

۱۳ ــ تمدن اسلامی به تمام ادیان آسمانی احترام گزارده و معتقد است که باید رابطه بین ادیان بر اساس آیه «تعالوا إلى کلمة سواء بیننا و بینکم» (بیایید به‌سوی سخنی که میان ما و شما یکسان است) استوار باشد در حالی که موضع تمدن غربی نسبت به ادیان، منجر به ایجاد تضاد و تنش در جامعه می‌گردد.

۱۴ ــ حاضران در کنفرانس امسال بر تلاش در راستای فهم قرآن کریم، سنت پیامبر(ص)، سیره اهل بیت(ع)، تاریخ اسلام و نیز آداب و رسوم ملتهای مسلمان با رویکردی تمدنی که به تحقق خیزش تمدنی کمک می‌کند، تأکید کرده‌اند.

۱۵ ــ حاضران در کنفرانس خواهان بررسی طرح‌های تمدنی شخصیتهای معاصر عرب، ایرانی، کرد، ترک و هندی بوده و به مطالعه موفقیتها و ناکامی‌های این طرحهای تمدنی توصیه می‌کند، چرا که مطالعه این طرحها کمک‌های فراوانی به انتخاب مسیر آینده امت اسلام خواهد کرد.

۱۶ ــ حاضران در کنفرانس بر بررسی پیشرفتهای جمهوری اسلامی در زمینه تمدن و نیز عوامل پیروزی طرح امام خمینی(ره) برای احیای امت اسلامی تأکید کرده‌اند.

۱۷ ــ شرکت‌کنندگان در کنفرانس بر اهمیت نقش زن و خانواده در تمدن‌سازی تأکید کرده و حضور زن در جامعه را در سایه مرجعیت اصیل فقهی برای ایفای نقش سازنده خود در روند تمدن‌سازی ضروری می‌دانند.

۱۸‌ــ علمای حاضر در کنفرانس معتقدند که پیروزیهای جهان اسلام همواره با تقویت روحیه وحدت و انسجام امت مسلمان همراه بوده است همچنین رابطه میان وحدت و احساس عزتمندی و امید به آینده را رابطه‌ای مستحکم و جدایی‌ناپذیر برمی‌شمارند.

۱۹ ــ از دیدگاه حاضران در این کنفرانس کشتار و ویرانی که برخی از کشورهای اسلامی همچون افغانستان، عراق، سوریه و یمن از آن رنج برده یا می‌برند و همچنین عملیات‌های تروریستی که جهان اسلام شاهد آن است همه حاکی از وجود طرح حمله‌ای جدید برای بد جلوه دادن اسلام و نیز از بین بردن فرصت توسعه و تمدن‌سازی در جهان اسلام است.

۲۰ ــ علماء و اندیشمندان شرکت‌کننده در این کنفرانس از برخی دولتها و جریانهای موجود در جهان اسلام که در راستای محقق ساختن اهداف استکبار و صهیونیسم، ویرانی و از بین بردن فرصتها تلاش می‌کنند، خواستارند که از همکاری با دشمنان امت دست بکشند قبل از آن‌که عذاب خدای متعال به‌واسطه ملتها و آزادمردان دامنگیر آنها گردد.

۲۱ ــ شرکت‌کنندگان در سی و یکمین کنفرانس وحدت اسلامی بر این نکته تأکید کردند که جهان اسلام از طنجه تا جاکارتا همه یک حوزه تمدنی واحد را تشکیل می‌دهند، لذا باید همه فعالان جهان اسلام به این نکته توجه داشته و در برابر چالش‌های موجود در امت اسلامی مواضعی یکپارچه اتخاذ کنند.

۲۲ ــ حاضران در کنفرانس از رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله امام خامنه‌ای «مد ظله العالی» به‌جهت تأکید مستمر ایشان بر تلازم میان وحدت و تمدن نوین اسلامی، و نیز ضرورت حرکت امت به‌سوی برپایی تمدن نوین اسلامی به‌عنوان بزرگترین هدف، نهایت تقدیر و تشکر را دارند.

۲۳ ــ حاضران در کنفرانس پشتیبانی کامل خود را جهت تأسیس سازمان جهانی تمدن نوین اسلامی با هدف ترغیب سازمانهای اسلامی و بین المللی و دانشگاهی جهت مطالعه و بررسی آینده تمدن اسلامی اعلام داشته و همه علما و اندیشمندان را به مشارکت جدی در این طرح فرامی‌خوانند.

۲۴ ــ حاضران در کنفرانس خواهان تشکیل کمیته‌ای جهت پیگیری نتایج کنفرانس بوده و از هر پیشنهادی جهت اجرای نتایج به دست آمده در این کنفرانس استقبال می‌نمایند.

۲۵ ــ در حاشیه کنفرانس جلسه‌ای با حضور شخصیت‌های برجسته حاضر در کنفرانس منعقد گردید که نتیجه آن ضرورت تشکیل کمیته‌ای جهت پیگیری مسائل مهم اسلام بوده و در این خصوص بیانیه مستقلی نیز صادر گردیده است.

۲۶ ــ همه شرکت‌کنندگان در کنفرانس از جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بابت دعوت، مهمان‌نوازی و حسن برگزاری کنفرانس نهایت تقدیر و تشکر را دارند و از خدای متعال خواستارند که به امت مسلمان توفیق احیای تمدن اسلامی را عطا کند، چرا که احیای تمدن اسلامی موجب وحدت و الفت بین مسلمانان خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *